Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Olur Mu?

Şeffaf Plak Tedavisi Ağrı Olur Mu?

Şeffaf plakların kullanımının geleneksel diş teli takmaktan daha rahat olduğu düşünülse de alışma döneminde biraz rahatsızlık hissetmek normaldir. Kişiye ve ortodontik sorunlarının ciddiyetine bağlı olarak, bu rahatsızlık hafif ağrıdan daha ciddi ağrıya kadar değişebilir.

Şeffaf plaklar kullanırken hissedilen herhangi bir rahatsızlığın, prosedürün etkili olduğunun bir göstergesi olmaktan ziyade iyileşme sürecinin normal bir parçası olduğunu unutmamak çok önemlidir. Dişler yeni konumlarına uyum sağlarken plakların neden olduğu kademeli hareket dişlerde hafif ağrıya neden olabilir.

Şeffaf Plak Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Tedavi sürecinde, ortodontistiniz ilk olarak dişlerinizin röntgen veya dijital görüntülerini alır. Bu görüntüler, dişlerinizin mevcut pozisyonunu ve hedef pozisyonlarını gösterir. Daha sonra ortodontistiniz, dişlerinizin hareket ettirilmesi için gerekli olan plakları tasarlar ve üretir.

Her plak, dişlerinizin hareket ettirilmesi için gerekli olan kuvveti uygular ve dişlerinizi hedef pozisyona doğru hareket ettirir. Tedavi süresi, dişlerinizin mevcut durumuna ve hedef pozisyona göre değişebilir.

Tedavi süresince hafif ağrı hissedilmesi normaldir. Şeffaf plak kullanan hastaların çoğu, ağrının tolere edilebilir olduğunu ve genellikle birkaç gün ile bir hafta arasında geçtiğini bildirir.

Tedavi süresi boyunca, ortodontistinizin kontrol ve izlemleri gerekir. Bu kontrol ve izlemler arasında, dişlerinizin pozisyonunun izlenmesi, plakların değiştirilmesi ve dişlerinizin sağlığının kontrol edilmesi gibi işlemler yer alır.

Şeffaf Plak Tedavisi Esnasında Olası Ağrı Nedenleri

Şeffaf plak tedavisi sırasında ağrı olmasının nedenleri;

  • Dişleriniz yerleşirken baskı olması,
  • Plakların ilk takıldığında olan alışma süreci,
  • Nadiren de olsa plaklarınızda pürüz ve keskin kenarların olması şeklinde sıralanabilir.

Ağrı ne zaman endişe vericidir?

İnsanlar şeffaf plaklarını taktıktan sonra genellikle dişlerinde, çenelerinde ve dillerinde ağrı yaşarlar. Hafif ağrı normal kabul edilirken, ağrı şiddetlenip günlük hayatınızı etkilemeye başladığında durum endişe verici olabilir.

Aşağıdaki durumlarda;

  • Yemek yerken ağrı olduğunda
  • Yüzün şişmesi durumunda,
  • Dişlerinizde ve diş etlerinizde kanama olduğunda,
  • Sıcak ve soğuk hassasiyeti hissetiğinizde bir ortodontisti ziyaret etmeniz önerilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Sırasında Ağrıyı Yönetmek İçin İpuçları

Şeffaf plak tedavisi düşünüyorsanız veya halihazırda tedavi görüyorsanız ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız, ağrıyı yönetmek ve daha rahat bir deneyim yaratmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır:

  • Soğuk Kompres: Ağrıyı yatıştırmak ve etkilenen bölgedeki şişliği azaltmak için bir buz torbası kullanılabilir.
  • Yatmadan Önce Yeni Plaklara Geçin: Kendinizi rahatsız hissediyorsanız, yatmadan hemen önce yeni plak setine geçmek faydalı olabilir. Bu, gece boyunca diş ayarı sağlar ve gün içindeki rahatsızlığı azaltabilir.
  • İyi Ağız Hijyeni Uygulayın: Şeffaf plaklar kullanırken, iyi ağız hijyeni sağlamak, rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir ve mükemmel ağız sağlığını garanti edebilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Sırasında Ağrının Yaygınlığı ve Şiddeti

Yapılan araştırmalara göre şeffaf plak tedavisi, özellikle başlangıçta veya yeni plak setine geçişten sonra genellikle hafif ila orta dereceli rahatsızlıklara neden olmaktadır. 14 çalışmanın sistematik bir incelemesine göre, çalışma popülasyonuna ve kullanılan ağrı tanımına bağlı olarak şeffaf plak tedavisi sırasında ağrı prevalansı %26 ila %94 arasında değişmektedir.

Dişlere uygulanan kuvvetin miktarı, gerekli diş hareketinin türü ve hastanın ağrı eşiği şeffaf plak prosedürünün onlar için ne kadar acı verici olduğunu etkileyebilecek değişkenlerden bazılarıdır. Dişler şeffaf plaklardan gelen basınca uyum sağladığından, ağrı genellikle tedavinin erken aşamalarında daha yaygındır. Ancak, genellikle birkaç gün ila bir hafta içinde geçer.

Kaynakça: Cardoso, P. C., Espinosa, D. G., Mecenas, P., Flores-Mir, C., & Normando, D. (2020). Pain level between clear aligners and fixed appliances: a systematic reviewProgress in orthodontics21(1), 1-17.

× Whatsapp