Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Öncesi Ortodonti

Genellikle, estetik diş hekimliği işlemlerinden önce ortodontik tedavi gerekliyse yapılır. Ancak, her durum farklıdır ve doktorunuz size en uygun tedavinin ne olduğunu önerir. Estetik diş hekimliği, dudak ve diş yapısındaki görsel bozuklukların giderilmesi için yapılan bir tedavidir. Bu tedaviler diş renklendirme, diş taşıma, diş beyazlatma, diş şekillendirme gibi işlemleri içerebilir. Ancak, öncelikle diş ve diş eti pozisyonlarının düzgün olması gerekir, aksi takdirde estetik tedavilerin verimli sonuçlar vermesi zordur. Bu nedenle, diş ve diş eti pozisyonlarının düzeltilmesi için ortodontik tedavi yapılması gerektiği durumlar vardır.

Ortodontik tedavi, diş ve diş eti pozisyonlarının düzeltilmesi için kullanılan bir tedavidir. Bu tedavi, diş teli, diş röntgeni, diş diyaframı gibi farklı yöntemleri kullanabilir. Ortodontik tedavinin amacı, diş ve diş eti pozisyonlarının düzgün hale getirilmesidir, böylece dişler estetik, sağlıklı ve fonksiyonel bir görünüme kavuşabilir.

Her durum farklıdır ve estetik diş hekimliği tedavisi için gereken öncelikli tedavinin ortodontik tedavi olup olmayacağı, doktorunuzun yapacağı muayene ve değerlendirme sonucuna bağlıdır. Eğer ortodontik tedavi gerekliyse, bu tedavinin yapılması öncelikli olarak önerilir, çünkü estetik tedavilerin verimli sonuçlar vermesi için diş ve diş eti pozisyonlarının düzgün olması gerekir.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Öncesi Ortodonti Hangi Durumlarda Gereklidir?

Estetik diş hekimliği öncesi ortodonti işlemleri şu durumlarda gerekli olabilir;

 • Diş pozisyonlarının bozuk olması

Eğer dişler doğal pozisyonlarından sapmışsa ve düzgün bir şekilde dizilmemişse, ortodontik tedavi gerekebilir. Bu durumlar şunlar olabilir:

 1. Üst veya alt dişlerin öne çıkmış olması (Overjet veya Overbite)
 2. Üst veya alt dişlerin arka tarafa doğru çekilmiş olması (Deep Bite)
 3. Üst dişlerin alt dişleri kapatması (Crossbite)
 4. Üst veya alt dişlerin açık durumda olması (Open Bite)
 5. Üst veya alt dişlerin içe veya dışa doğru çekilmiş olması (Crowding)

Bu durumlar, ağız sağlığı ve estetik görünüm açısından zararlı olabileceği için ortodontik tedavi gerekli olabilir.

 • Diş uyumsuzlukları

Bazı hastaların doğuştan fazla dişleri olabilir. Eğer doğuştan fazla diş bulunuyorsa, diş şapkaları geniş olabilir ve ortodontik tedavi gerekli olabilir. Bunun yanında diş kayıpları da ortodontik tedavi sürecini gerektirebilir. Diş eti hastalıkları da estetik işlemler öncesi ortodonti tedavi müdahalesi gerektiren durumlar oluşturabilir.

 • Ağız kapatma bozuklukları

Ağız kapatma bozuklukları diş ve diş eti arasındaki düzgün olmayan açıları, yanlış bite pozisyonlarını ifade eder. Bu durum dişlerin hasar görmesine, diş eti hastalıklarına, ağrıya, sinir hasarına, yutma güçlüğüne ve hatta boğulma riskine neden olabilir. Ağız kapatma bozuklukları ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Estetik Amaçlı Ortodontik Tedaviler Nelerdir?

Ortodontik tedaviler estetik diş hekimliği işlemlerinden önce yapılabildikleri gibi doğrudan estetik alanında da faydalı olan bazı işlemlere sahiplerdir. Bu işlemlerden bazıları şunlardır;

 • Clear Braces: Clear braces (şeffaf diş teli), görünen metal dislerin yerine şeffaf plastik disler kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir. Bu disler günlük hayatta daha az fark edilir ve estetik açıdan daha iyidir.
 • Invisalign: Invisalign, görünmez, özel olarak tasarımlanmış plastik disler kullanılarak yapılan ortodontik tedavidir. Bu disler metal dislere göre daha estetiktir ve çıkarılabilir özelliği vardır, ancak daha pahalıdır ve düzenli olarak takılması gerekir.
 • Ceramic braces: Ceramic braces metal dislerin yerine beyaz veya aynı diş rengine yakın seramik materyalinden yapılan dislerdir. Bu disler metal dislere göre daha estetiktir ancak daha hassas ve daha kolay kırılabilir. Ayrıca, günlük hayatta metal dislere göre daha fazla fark edilebilir.

Tüm bu işlemler kişinin diş sağlığı açısından faydalı oldukları gibi hastanın estetik açıdan daha iyi bir görünüm sahibi olmasını da sağlayabilirler.

Estetik Diş Uygulamaları Nelerdir? 

Estetik diş hekimliği, dişlerin ve gülümsemenin görünümünü iyileştirmek için çeşitli prosedürler sunar. En yaygın kozmetik diş prosedürlerinden bazıları diş beyazlatma, diş kaplamaları, diş yapıştırma ve diş implantlarını içerir. Diş beyazlatma, dişlerin rengini açmak için bir ağartma maddesinin kullanılmasını içerirken, diş kaplamaları, görünümlerini iyileştirmek için dişlerin ön tarafına yerleştirilen ince, özel yapım kabuklardır. Diş yapıştırma, dişlerin görünümünü onarmak veya iyileştirmek için diş renginde bir reçine kullanırken, diş implantları yedek dişleri desteklemek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Diğer kozmetik diş prosedürleri, dişleri düzeltmek için diş telleri veya şeffaf plaklar gibi ortodontik tedavileri ve diş eti şekillendirmeyi içerebilir. Bir diş hekimi, bireyin ihtiyaçları ve hedefleri için danışmanlık sağlayabilir ve ayrıca her prosedürün potansiyel riskleri ve faydaları hakkında rehberlik sağlayabilir.

Kozmetik Diş Prosedürlerinin Faydaları Nelerdir?

Kozmetik diş prosedürleri, sadece dişlerin ve gülümsemenin görünümünü iyileştirmenin ötesinde birçok fayda sağlayabilir. Örneğin, çarpık dişlerin düzeltilmesi, dişlerin ve diş etlerinin temizlenmesini kolaylaştırarak, diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskini azaltarak ağız sağlığını iyileştirebilir. Hasarlı veya eksik dişlerin onarılması veya değiştirilmesi de ağız sağlığını iyileştirebilir ve daha fazla hasar veya komplikasyonları önleyebilir. Ek olarak, kozmetik diş prosedürleri, bireyler kendilerini daha rahat ve daha güvenli hissettiklerinden, özgüveni artırabilir ve genel yaşam kalitesini iyileştirebilir. Bir diş hekimine danışarak ve kozmetik diş prosedürleri için seçenekleri keşfederek bireyler daha sağlıklı, daha güzel bir gülüşe kavuşabilir.

Kaynakça: Sarver, D. M., & Yanosky, M. (2005). Principles of cosmetic dentistry in orthodontics: part 2. Soft tissue laser technology and cosmetic gingival contouring. American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics, 127(1), 85-90.

× Whatsapp